^ reklama ^

 
 
Přihlášení


Nová registrace
Zapoměli jste heslo?
Provozní podmínky
modelky | modelové | fotografové | ostatní | fórum | aktuality | články | nabídky | galerie | hledej | kontakt
foto dne
art BUMBA VÍTĚZSLAV
Zpět na seznam článků

Články


Nikon D300 recenze

GotrekG, 28. 05. 2008

Nikon D300 novinka se vším všudy.

 

Společnost Nikon na tento rok po delší době uvedla dva nové profesionální digitální fotoaparáty. Jedná se o vlajkovou loď Nikon D3 a nižší třídu Nikon D300. Oba dva fotoaparáty jsou významným krokem kupředu. Největší novinkou je, že Nikon poprvé použil tzv. LiveMOS snímač, což je CMOS s možností přímého náhledu a u D3 navíc poprvé ve velikosti kinofilmového políčka, tedy fullframe, jak Nikon nazývá FX formát.

            Hned v úvodu jsem vám popsal hlavní novinku na D300. Není to ale samozřejmě jediná věc, co se oproti předchozímu modelu změnila. Tělo fotoaparátu je konstrukčně velice podobné svému předchůdci Nikon D200. Z přední strany jsou téměř totožné. Na zadní straně je již standardní třípalcový display, který má perfektní rozlišení 920000pix. A navíc je slušně čitelný na přímém slunci a z různých úhlů. Ovládací tlačítka se nezměnila, jen přibyly další funkce. Velký pokrok prodělal hledáček přístroje, který je zase o něco světlejší a je v něm  zasazeno nově 51 ostřících bodů, z nichž je 15 křížových. S tímto také přibyl další prvek, a to malý RGB snímač, díky němuž je scéna lépe analyzována v režimu tracking autofocus, dokáže sledovat objekt na základě jeho barvy. Tento snímač by měl také napomoci k lepšímu vyvážení bílé barvy. To se mu v celku daří dobře, až na kombinované světlo se zářivkou, což byl snad pro Nikon problém vždy.

            Pro většinu lidí bude asi nejzajímavější novinkou snímací senzor. Ten, jak jsem již psal výše, je nyní cmos s možností živého náhledu. Rozlišení se posunulo na příjemných 12Mpx a díky novému procesoru se čip chová velice slušně i při vyšších citlivostech. Osobně by jsem považoval za ještě příjemně použitelnou citlivost 800, bez většího zásahu v počítači a na tisk A3, to je ale dosti subjektivní pocit. Samozřejmě by záleželo na dané fotografii.Co se týká živého náhledu, tak ten má dva režimy tripod a hand-held. Oba dva jsou dobře použitelné v jiných situacích a to už podle svého názvu. U režimu hand-held je možné po namáčknutí ostřit na jeden z 51 ostřících bodů. A u druhého režimu zase ze stativu můžeme některou část fotky zvětšit, až 13x pro přesné ruční zaostření.

            Nejen ostření se v nové D300 zrychlilo. Počet snímků za vteřinu vzrostl při použití jedné baterie sice jen na 6, ale když použijete nový baterigrip MB-D10, tak vzroste rychlost sériového snímání na úctyhodných 8 snímků za vteřinu. Další zajímavou novinkou v podobě příslušenství je kompatibilita s novým wifi adaptérem WT-4. Ten již nemusí být používán pouze pro přenos obrázků do počítače, ale i pro přímé ovládání fotoaparátu z počítače a nahlížení v režimu živého náhledu, kde nemusíte používat display fotoaparátu, ale monitor. V tomto režimu se dá i ostřit, a to buď ručně nebo po namáčknutí, vše přes klávesnici PC.

            Osobně si myslím že nová D300 je plnohodnotným nástupcem staršího a velmi oblíbeného modelu D200 a bude minimálně stejně oblíbená.


Pouze registrovaní mohou přidávat komentáře

Žádné komentáře